قلم سرخ

ارزانی تو همه اشک های من - ارزانی من همه غصه های تونویسنده : قلم سرخ ; ساعت ٩:٢۱ ‎ق.ظ روز ٢٦ فروردین ۱۳۸۸

امروز یک مقاله برای دانشجویان  گذاشتند درباره رفع استرس هست و ارتباط برقرار کردن در کلاس و ایجاد تفکرات مثبت .حتما بخوانید کوتاه هست ولی مفید .

یک دانشجو باید در کلاس فعال باش سئوال کنه و سئوال جواب بده و به جایی برسه که راحت در مقابل دیگران کنفرانس بده که این مطلب در دفاعیه های کارشناسی ارشد بسیار مفیدهست .( این مقاله ترجمه یک مقاله خارجی هست)

این خانوم کوچولو ی گل هم روزی می خواد دانشجوی رشته حقوق بشه ، به به ....


فائق آمدن بر اضطراب اجتماعی

 

سال‌های دانشجویی برای تمرین و بهبود بخشی به مهارت‌های اجتماعی مورد استفاده در زندگی شخصی و حرفه‌ای، ‌دوران حساسی تلقی می‌شود. دانشجویان خجالتی اغلب، مهارتهای اجتماعی را تکلیفی چالش انگیز برمی‌شمارند. علل خجالتی بودن بسیاراست، چند عامل برجسته و متداول آن عبارتند از: عزت نفس پایین و ترس از طرد شدن، نگرانی مفرط برای مورد تایید دیگران بودن و خاطرات آزار دهنده از تجربه‌های اجتماعی پیشین هرگاه دانشجویی به یکی از علل خجالتی بودن پیش گفته یا دیگر علل مربوط دچار باشد،‌چه بسا از دیگران دوری جوید، در فعالیتهای فوق برنامه دانشکده شرکت نکند، در کلاس اظهار عقیده نکند. آغازگر یک گفتگو نباشد و نتوند با کسی قرار ملاقات بگذارد. همچنین آنها ممکن است در کمک خواستن، تاب و تحمل در موقعیت‌های دشوار و ظاهری حاکی از بی علاقگی به دیگران مشکل دارند.

 

اگر من دانشجویی خجالتی هستم، برای احساس راحتی بیشتر در موقعیت‌های اجتماعی، چه می‌توانم بیاموزم ؟ راهنمایی‌های زیر می‌تواند در برخورداری احساس اطمینان بیشتر به دانشجویان خجالتی کمک کند.

 

نگرش هایتان را اصلاح کنید

 

           این کار را می‌توان در دو عرصه انجام داد. تغییر انتظارات غیر واقع‌گرانه از خودتان؛ تغییر اداراک تحریف شده خودتان، مبنی بر این که اگر کامل نباشید شما را سرزنش خواهند کرد. تمرین کنید افکار خود منتقدانه از خودتان را جانشین افکار حمایت کننده‌تری از خودتان سازید. مثلا به خودتان بگویید: " وقتی کسی مرتکب اشتباهی می‌شود، اکثرا می‌توانند از عهده اشتباه خود برآیند "،‌" چقدر خوب بود اگر اوضاع به نحو دیگری پیش می‌رفت، ولی هنوز که دنیا به آخر نرسیده " ،‌" هیچ کس کامل نیست، من هم همین طور."

 

برای بنای مهارت‌های اجتماعی با گام‌های کوچک و منطقی شروع کنید.

 

با افرادی که روبه رو می‌شوید، با لبخند و تکان دادن سر سلام کنید. با یکی از همکلاسی‌هایتان که در نزدیکی شما می‌نشیند، دربارة موضوعاتی مانند تکالیف منزل، کتاب درسی، معلم، ‌امتحان، گروه ( آموزشی) صحبت کوتاهی کنید. در جلسة بعدی کلاس همین روند  گفتگو را با همان همکلاسی‌هایتان پیش بگیرید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که آن ها برای شما آشناتر شوند و صحبت  با آن ها برای شما طبیعی تر جلوه کند. شرکت در انجمن و گروههای مورد علاقه تان را در نظر بگیرید. هیچ چیز نمی تواند بهتر از کارکردن با یکدیگر در طرحی مشترک ، به شناخت افراد از یکدیگر کمک کند.

 

اظهار نظر کنید.

 

با صدایی نسبتا بلند صحبت کنید و نگران نباشید از این که گفته شما کمی با صحبت‌های گوینده قبلی همپوشی دارد. در ارتباطات امروزی تماس چشمی، عنصری ضروری در گفتگو محسوب می‌شود. در گفتگو، حالت بدنی هوشیاری و آرام از حالت خشک و غیر منعطف خوشایندتر است .

 

موضوعی برای گفتن داشته باشید. ازرویدادهای جاری و اخبار دانشگاه مطلع شوید. اگر شماعلاقه‌ای تخصصی نسبت به موضوعی دارید،‌درباره آن صحبت کنید، به طوری که هم مبتدیان و هم متخصصان بتوانند گفته‌های شما را درک کنند. داستان یا  لطیفه‌های جالب برای گفتن گرد آورید.

 

شنونده‌ای مشتاق باشید.

 

از دیگران پرسش‌های باز پاسخ بپرسید، یعنی پرسش‌هایی که نتوان با گفتن بله یا خیر بدان پاسخ داد. پرسش‌های باز پاسخ با کلماتی مانند " چرا، چگونه، چی، کی "شروع می‌شود. به کسانی که می‌شناسید سلام کنید. در موقعیت‌های اجتماعی‌، به افرادی که به نظر خجالتی می‌رسند، نزدیک شوید.

 

تمرین کنید.